Zimowa wyprawa na K2 - update 27.12.2011

Podczas gdy większość obżerała się w święta przy suto zastawionych stołach inni pieli się kolejne setki metrów w górę by sięgnąć po nieosiągalne. Chodzi oczywiście o naszą ulubioną bandę kilkunastu rosjan, którzy rzucili wyzwanie górom, wiatrom, śniegom i niskiej temperaturze. Zastanawiacie się co u nich słychać? Idealnie, bo właśnie nadszedł czas na kolejny update :)

Zimowa wyprawa na K2 - update 20 grudnia

8611 metrów - tyle mierzy drugi co do wielkości szczyt Ziemi. Wielokrotnie zdobyty latem, lecz nigdy zimą. W tym sezonie nowa grupa śmiałków zdecydowała się odbyć, być może najtrudniejszą, wyprawę jakiej można się podjąć zimą. Czy uda im się dojść na szczyt i zapisać karty historii? Oto wywiad z Nicholasem Totmyaninem, jednym z uczestników wyprawy (skrócony i tłumaczony).

Obóz treningowy - Zakopane 2011

Minęło zaledwie kilka tygodni, a my znów w Zakopanym. Tym razem w komplecie, bo z Hanką. Przyjechaliśmy na obóz treningowy. Mary biegać i pilnować Hanki, ja pilnować Hanki i biegać. Priorytety są jasno ustawione ;) Razem z nami trenuje kilka osób z Pabianic i Łodzi, wszyscy z dużymi ambicjami ;)

Zimowa wyprawa na K2, update 15 grudnia 2011

Od mojego poprzedniego posta w tym temacie minęło już kilka tygodni, a przez ten czas trochę nowych wiadomości się pojawiło, a dodatkowo sama wyprawa wystartowała. Zapraszam więc na krótkie podsumowanie tego, co się wydarzyło!

Thierry i Ida najlepszymi orientalistami 2011!

W tegorocznym plebiscycie na najlepszego orientalistę i orientalistkę bez większego zaskoczenia wyłoniono dwoje zwycięzców. Wśród mężczyzn z ogromną przewagą wygrał Thierry Gueorgiou, a spośród kobiet również znaczącą ilością głosów wygrała Ida Bobach.

Piękny jest nasz świat

Wszyscy znają piosenkę "What a wonderful World". Poniżej znaleziony w sieci filmik, który do niej nawiązuje w sposób jednoznaczny. Nie zdradzę szczegółów, napisze tylko, że zdecydowanie warto obejrzeć!

Zimowa wyprawa na K2

Szykuje nam się tej zimy nie lada gratka (a przynajmniej dla fanów himalaistyki). Otóż kilka dni temu Rosyjski Związek Alpinistyczny ogłosił, że jeszcze w tym roku planują rozpocząć wyprawę, której celem będzie zdobycie szczytu K2 zimą. Z pewnością będzie to epicka wyprawa. Dlaczego?

Jesienna sielanka

Podczas gdy Mary z bólem serca zaczyna myśleć o napisaniu relacji z GEZnO i leczy zapalenie gardła, a ja jestem uziemiony z powodu zwichniętego barku (jak to się mogło stać???), pomyślałem że podzielę się z Wami pewnym filmikiem, który bardzo przypadł mi do gustu. Kojarzycie gościa co zwie się Wim Hof?

Tatry 2011

Góry, góry, góry, piękne i zabójcze. Tak je postrzegam i za to je kocham. Każdy krok może Cię zabić, albo odsłonić kolejne, jakże cudowne krajobrazy. Wyjazdy w Tatry stają się powoli naszą coroczną tradycją. W tym roku wyjazd był mocno wątpliwy, ze względu na naszego małego członka rodziny, ale dzięki Marysi rodzicom udało nam się wysupłać cztery dni całkowicie dla nas i wyjechać.

Nowa era w grach FPP

Często powtarzam, że przyszło nam żyć w czasach, kiedy każdy zbliżający się rok jest jeszcze bardziej zajebisty od poprzedniego i potrafi zaskoczyć nas czymś, co widzieliśmy tylko w filmach. Kilkanaście miesięcy temu widziałem projekt pistoletu podłączonego do konsoli, który pozwalał grać bez pada (razem z poruszaniem się i strzelaniem)...

Jak zdobywano biegun południowy

Tak się składa, że dziś wydawcą Onet.pl jest redaktorka naczelna National Geographic - Martyna Wojciechowska. Dzięki temu można dziś znaleźć na wspomnianym portalu kilka ciekawych artykułów. Jeden, który szczególnie mi się spodobał opowiada krótko o losach Roberta Falcona Scotta i jego towarzyszy...

100-latek kończy maraton

Stuletni mężczyzna zdołał ukończyć maraton w Torronto. Pochodzący z Indii Fauja Singh pokonał dystans ponad 42 kilometrów w 8 godzin i 25 minut. Zaczął biegać w wieku 89 lat i do tej pory ukończył już 8 maratonów. Jego ostatni czas nie imponuje, ale... 100 LAT! :D Holy crap!
100 latek kończy maraton w Torronto

Speed climbing w New York Times

3 dni temu w New York Times pojawił się artykuł traktujący o Speed Climbingu. W wywiadzie jest nawet pięciominutowy film opowiadający o pasji pewnego Amerykanina do tej "dyscypliny" sportu. Myślę, że treść warta uwagi. Szczególnie te fragmenty pochodzące od najbardziej utytułowanych wspinaczy.

Po co nosić kask rowerowy?

No wiadomo, jak się człowiek przewróci, to głowy obić nie chce, bo to i wstrząśnienia mózgu można dostać i apopleksji i diabeł wie czego jeszcze. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na rowerzystów czekają o wiele większe zagrożenia niż zwykły upadek. Wyobraź sobie, że jedziesz rowerem przez sawannę...

Alex Honnold - ekstremalna wspinaczka skałkowa

Być może ktoś z Was interesuje się wspinaczką skałkową. Jeśli tak, to na pewno zna Alexa. Ten 26-cio latek to światowej klasy alpinista skałkowy, mający za sobą wiele rekordów w tzw. speed-climbingu. Najbardziej znany jest z tego, że uwielbia wspinać się sam, bez zabezpieczeń. Tylko on, para butów do wspinaczki, talk dla osuszenia dłoni i wielka ściana skalna. Jeden błąd, niepewny chwyt, obluzowana skała, śliski stopień i koniec. Jedyne co go czeka, to kilkuset metrowy upadek i pewna śmierć.

Popularne, meczyk i kontuzja

Po Mistrzostwach Polski wrzuciłem na luz (jakbym się wcześniej przemęczał ;)) i od poniedziałku do piątku zrobiłem właściwie tylko 2 półgodzinne rozbiegania. W sobotę odbyły się w Łodzi zawody popularne. Miał być hit i mieliśmy biegać na czipach, ale coś nie wypaliło i znów były karty i perforatory. Nic to. Aby się tym niepotrzebnie nie denerwować...

Mistrzostwa Polski - jesień 2011 - nocny i klasyk

Mija kolejny sezon. Dla mnie ma się już ku końcowi. Mistrzostwa Polski w Nocnym i Klasycznym były ostatnią ważną imprezą. Nie ze względu na wyniki, bo z moim poziomem nie jestem w stanie rywalizować na takich dystansach, ale wynik z Mistrzostw Polski liczony jest do dofinansowań na kolejny sezon. Za cel postawiłem sobie ukończenie klasyka ze stratą nie większą niż 70% do zwycięzcy (cel bardzo realny), a jeszcze lepiej strata mniejsza niż 50% (cel ambitny)

Klubowe Mistrzostwa Polski - jesień 2011

KMP to zawsze u nas w klubie nie lada wydarzenie. Miejsce w lidze jest istotne dla naszego trenera ze względu na finansowanie klubu (szczycimy się tym, iż jesteśmy klubem pierwszoligowym), w związku z tym co roku na KMP wszystkich bez wyjątku obowiązuje maksymalna mobilizacja. Nie inaczej było i tym razem. Na zawody pojechali niemal wszyscy aktywni zawodnicy klubu z nadzieją, że zapunktują...

Sprawdzian na 5 km

Sprawdziany biegowe to zawsze wyjątkowy dzień dla wszystkich biegaczy. Zazwyczaj w negatywnym tego słowa znaczeniu. Ja osobiście również ich nie lubię, choć wiem, że są tacy, co je uwielbiają :) Na dwa tygodnie przed KMP trener postanowił sprawdzić naszą formę biegową. Nie było więc wyjścia, trzeba było spiąć pośladki i zrobić swoje...

Warsaw Orient Meeting 2011

W dniach 10-11 września wybraliśmy się na zawody do Warszawy. Czekały nas 3 biegi (mnie 2) - sprint, nocny i sztafeta (część sztafety to nocny). Wyjazd nie był klubowy. Była to raczej spontaniczna inicjatywa kilku osób. W związku z tym pojechaliśmy w 7 osób (+ Hanka) i dwa auta. Wyjazd wcześnie rano w sobotę - znów się nie wyspałem :(

Obóz klubowu - Żelazko 2011

Minęło już trochę czasu, ale mimo to wciąż chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z naszego tegorocznego obozu treningowego, który miał miejsce w znanym i lubianym Żelazku. Obóz był połączony z obozem kadrowym, więc wyjątkowo grupa ludzi do ogarnięcia była znacząca, a atmosfera wyraźnie inna, niż na typowym zgrupowaniu samego klubu.

Grand Prix Polonia (GPP) 2011

W tym roku GPP zagościło w Jeleniej Górze. Wyjazd trochę mnie zaskoczył, bo wydawało mi się, że zawody są tydzień później i nie zdążyłem się do nich odpowiednio przygotować ;) ale i tak nie było tragedii, a wręcz przeciwnie, biegało się przyjemnie. Tylko chodziło się ciężko :D

WOC 2011 update - kwalifikacje do Middle'a

Wczoraj, w niedzielę, odbyły się kwalifikacje do middle'a. Był to mocno obsadzony przez Polską reprezentację dystans, lecz niestety skuteczność mniejsza niż przy kwalifikacjach do longa (przynajmniej procentowo). Do finału udało się awansować dwójce biegaczy...

WOC 2011 wstęp

Wszystkim kibicom orientacji przypominam (choć mam nadzieję, że niepotrzebnie ;)) iż trwają właśnie Mistrzostwa Świata. W tym roku będzie co oglądać. Ja osobiście szczególnie liczę na Wojtków). Ciekawe też jak wypadnie Daria?
Dziś pierwszy dzień biegania dla zawodników. Na początek kwalifikacje do longa. Mogliśmy w nich oglądać czwórkę naszych reprezentantów. Dwoje z nich zakwalifikowało się do finału...

Grand Prix Silesia 2011

Trochę już czasu upłynęło, ale myślę, że nadal warto nadmienić kilka słów o naszym wyjeździe na GPS do Czech. Pojechaliśmy tylko we trójkę (z Hanką oczywiście) i trzeba przyznać, że wyzwaniem było zorganizowanie wszystkich dni tak, by nie było problemów.

JWOC 2011 - Polska sztafeta w M20 Mistrzami Świata!

Ale się porobiło :) Najpierw mocno, potem słabiej, ale na koniec na pełnej ..... i z przytupem! Mistrzostwa Świata Juniorów w biegu na orientację zakończyły się złotym medalem dla sztafety męskiej w Składzie Piotr Parfianowicz, Rafał Podziński, Michał Olejnik! Czad! Brawo chłopaki! Dziękujemy Wam za te emocje!!!

Junior World Orienteering Championships 2011

Zapraszamy wszystkich do śledzenia zmagań naszych reprezentantów na Mistrzostwach Świata Juniorów rozgrywanych w tym roku w Polsce, w okolicach Wejherowa.
Wszystkie informacje na żywo można znaleźć na stronie głównej Mistrzostwa (http://jwoc2011.pl/) w zakładce "Online center".
Z naszego klubu z niecierpliwością oczekujemy na występy Michała Olejnika. Powodzenia!!! Trzymamy kciuki!!!

XXX Puchar Wawelu


Kinga Królik na finiszu podczas handicapu
Jubileuszowy, bo już trzydziesty Wawel Cup odbył się na jurze Krakowsko-Częstochowskiej w okolicach Żelazka. Te zawody zawsze mają swój klimat i są wyjątkowym przystankiem w centralnym terminarzu orientacji sportowej. Jak powiedział jeden z uczestników: "A kto tu przyjeżdża się ścigać???" ;)

XXIII Puchar Ślęży

Ponieważ udało mi się ukończyć podstawową funkcjonalność zaplanowaną dla www.o-fight.pl znalazłem nareszcie chwilę by napisać kilka słów o ostatnich zawodach. Zgodnie z chronologią muszę zacząć od Pucharu Ślęży organizowanego przez WKS Śląsk Wrocław.

www.o-fight.pl

Obiecałem więc jest. Dziś postanowiłem wypuścić stronę dla szerszej publiczności. Mam nadzieję, że wszyscy pomożecie w testowaniu i pomożecie mi ją ulepszyć.
Mowa o O-Fight.pl! Jeśli chcesz mieć więcej frajdy z Orientacji, lubisz wyzwania, rywalizację, bądź też szukasz motywacji która sprawi, że dasz z siebie wszystko na zawodach, O-Fight.pl jest dla Ciebie :)

Zawodnicy Azymutu na imprezach mistrzowskich

Po raz pierwszy w historii klubu Azymut będzie miał reprezentantów na wszystkich międzynarodowych imprezach mistrzowskich! Daria Lajn, Mateusz Ciekański i Michał Olejnik to zawodnicy, którzy całe lato będą trzymać nas w napięciu i na pewno dostarczą wielu pozytywnych emocji.

Tylko u nas ich rozbierane zdjęcia...

Jak wrócić do formy po ciąży?

Poprzedni post "Bieganie w ciąży" opisywał moją aktywność przez pierwsze sześć miesięcy ciąży. Przyszła kolej na ostatni trymestr i trzy miesiące po porodzie. Przez te trzy miesiące spędzałam czas głównie z Hanią ale dzięki pomocy męża, rodziny i przyjaciół udało mi się też trochę pobiegać. Dziękuję wszystkim za pomoc i liczę na więcej ;-)

Niesamowite historie z gór

W wolnych chwilach śledzę ciekawe wydarzenia z najwyższych gór świata i pomyślałem, że podzielę się z Wami dwoma wpisami wartymi uwagi.
Pierwszy zawiera opis (nie za długi) wydarzeń jakie miały miejsce niedawno na MountEverest i Lhotse. Edurne Pasaban opisuje akcję ratunkową jaka...

Mistrzostwa Polski w Limanowej


Chrupek na rozbieganiu po Sprincie
Na początku czerwca zawitaliśmy w Limanowej na pierwsze w tym roku Mistrzostwa Polski. Bieganie było trudne, ciężki i wcale nie tak szybkie jak byśmy chcieli, ale nie obyło się bez kilku sukcesów, którymi warto się pochwalić.

I miejsce w konkursie XXX Pucharu Wawelu

Nasz filmik zajął I miejsce w konkursie organizowanym przez klub z Krakowa z okazji jubileuszowego XXX Pucharu Wawelu. Cieszymy się bardzo. Wygraliśmy podwójne wpisowe na zawody, dwie koszulki i 100 złotych. Filmik kręciliśmy ze dwa miesiące, ale składałem go na ostatnią chwilę z powodu prac nad innym projektem (może już niedługo udostępnię do testów dla szerszej publiczności). Film do obejrzenia w rozwinięciu, zapraszam.

Sportowiec dekady - Michał Olejnik?

Hej. Ostatnio trochę tutaj przyschło, ale możecie być pewni, że się dzieje i niedługo może wybuchnie ;) W międzyczasie prosimy wszystkich o zagłosowanie na Michała Olejnika w plebiscycie na sportowca dekady w Pabianicach:
http://nowezyciepabianic.pl/wp/2011/05/04/wybieramy-sportowca-dekady/
Z góry dzięki!!! :)

Ostatnie przetarcie przed KMP

Ostatnie zawody przed wiosenną rundą Klubowych Mistrzostw Polski zawiodły nas do Załęcza Małego, a w niedzielę do Głazu. Był to ostatni sprawdzian formy przed KMP. Wyniki nie napawają optymizmem, ale z drugiej strony... czego więcej można się było spodziewać? :)

Cała Polska Biega z Mapą

A właściwie to cała polska biegała z mapą. I to jak biegała! Akcja okazała się dużym sukcesem. Na parkowych trasach można było zobaczyć wielu niedzielnych biegaczy i wszystkim bez wyjątku zabawy przypadła do gustu. Jestem pewien, że będzie nasza kochana dyscyplina sportu zyskała dzięki tej akcji wielu zwolenników. Ale... jest też inna bardzo ważna wiadomość :)

Obóz wielkanocny w Siedlcu


Tom i Mary i Hania na Dupce ;)
W piątek przedostatniego tygodnia kwietnia wróciłem do domu trochę wcześniej. Spakowałem się w godzinę, sprawdziłem czy moje dwie kobietki są gotowe i chwilę później już ładowaliśmy się do auta z naszymi wszystkimi bagażami. Celem był Siedlec, kawałek za Częstochową, gdzie już trenowała wojewódzka kadra juniorów wraz z częścią naszego klubu sportowego.

Puchar Doliny Bobru 2011


Mary na sprincie. Fajne nie? :)
Najlepsze zawody w Polsce! Najlepsi organizatorzy, najlepsze mapy i najlepsze trasy! - takie opinie zebraliśmy przed wyjazdem od osób biorących udział w Pucharze Doliny Bobru w zeszłym roku. No jeśli tak, to trzeba było pojechać i sprawdzić. Czy Bobry zdały egzamin i udźwignęły ciążącą na nich odpowiedzialność i presję? Zapraszamy do relacji!

Skręcona kostka - jak sobie z tym poradzić?

Bardziej aktualna wersja tego artykułu znajduje się tutaj:
http://jakzdrowozyc.pl/skrecona-kostka-poradzic-2/

Barcelona po raz drugi


Pałac Narodowy
Dzień dobry, nazywam się Hania!
Wróciłam właśnie z mojej pierwszej podróży. Tata i mama zabrali mnie do słonecznej Hiszpanii, do Barcelony. W domu zapakowali wszystkie moje ubranka, stertę pieluch, a potem wsadzili mnie w fotelik samochodowy (nie lubię go) i zanieśli do auta. Tatko spakował też mój ulubiony wózek. Podróż była nudna i całą przespałam. Obudziłam się dopiero na parkingu na lotnisku, oczywiście głodna. Na szczęście wyjechaliśmy wcześniej i mieliśmy czas na jedzenie...

Jak przetrwać zimę - filmik Grunwaldu Poznan

Okazało się, że w tym roku również organizowany był konkurs "Jak przetrwać zimę". Nie wiem dlaczego, ale jakoś mi to umknęło. Szkoda, pewnie byśmy skręcili coś z jajem, jak poprzednio :) W tegorocznej edycji udział wziął tylko jeden film nakręcony przez Grunwald Poznań. Fajnie zrobiony i przede wszystkim zabawny. Polecam! :)

Sprawdzian biegowy na Rudzie

Tradycyjnie jak co roku w marcu odbył się sprawdzian biegowy dla zawodników województwa łódzkiego. Sprawdzony teren Rudy Pabianickiej w tym roku eksplorowaliśmy dość późno, ponieważ dopiero w drugiej połowie miesiąca. Zazwyczaj sprawdzian odbywał się nieco wcześniej. Na starcie stawiło się kilkudziesięciu zawodników, którzy ścigali się na dwukilometrowych pętlach (od 4 do 8 km).

Sezon 2011 czas zacząć

Jesień przesiedziałem, zimę przesiedziałem, zaraz mnie wiosna zastanie, więc chyba czas wstać :) Trochę się w międzyczasie pozmieniało. Wiele emocji i ważnych wydarzeń. Najważniejsze - na świecie jest z nami już Hania :) Jak wiadomo: Hania dobra do biegania! Dlatego już planujemy pierwsze wyjazdy całą trzyosobową rodzinką (bez kotów).

Kinect - warto kupić

Nie ma co ściemniać, ostatnimi tygodniami trenuję tyle co nic. Jak dwa razy w tygodniu się poruszam, to już można odtrąbić sukces. Wciąż boli mnie stopa i rozścięgno podeszwowe. Trzeba szukać jednak pozytywów, więc żeby to sobie ułatwić w ubiegły weekend kupiłem Kinecta :)

Zimowy Kurs turystyki wysokogórskiej


Szczyty tatr skąpane w chmurach
No i się udało... trochę... W listopadzie nic z wyjazdu nie wyszło, ale w styczniu długi weekend zadziałał i razem z bratem pojechaliśmy wreszcie w tatry. Żeby nie zginąć na wszelki wypadek oddaliśmy się w ręce specjalistów i zapisaliśmy na dedykowany kurs dla amatorów zimowej wspinaczki. Poniżej zwięzła relacja z wydarzeń.