Zimowe wejście na K2 zakończone, Polacy zdobywają Gasherbrum I

Winien Wam jestem jeszcze ostatnie kilka słów o rosyjskiej wyprawie na K2 tej zimy. Przypomnę, że K2 jest najgroźniejszą i najtrudniejszą górą do zdobycia na świecie. Nigdy dotąd nie została jeszcze zdobyta zimą, pomimo kilku prób (w tym polskich). W tym roku rękawicę górze rzucili Rosjanie i to na nich cały świat skupił swoją uwagę.
Okazało się jednak, że i tym razem K2 pozostanie zimą niepokonane. Ekipa wyborowych himalaistów zrezygnowała z dalszej walki o szczyt po śmierci jednego ze swoich kolegów. Nie są znane dokładne przyczyny zgonu. Wiadomo tylko, że kilka dni przed śmiercią jeden z uczestników wyprawy nabawił się odmrożeń. Z uwagi na fatalne, huraganowe warunki pogodowe nie było możliwości przetransportowania go do szpitala i kilka dni później na stronie wyprawy pojawił się suchy komunikat o zgonie (oczywiście z wyrazami współczucia dla rodziny i bliskich).

K2 ma najwyższy współczynnik zgonów do wejść spośród wszystkich ośmiotysięczników na świecie i nikt nie miał wątpliwości, że ryzyko jest duże. Niestety spełnił się czarny scenariusz. Szkoda, że tak to się skończyło.Żeby jednak nie było za smutno, to dodam, nie bez dumy, że dziś Polacy dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (bardzo blisko K2) !!! Polacy swoją wyprawę zaczęli nieco później niż Rosjanie. Na stronie wyprawy można poczytać cały dziennik wydarzeń. Szczególnie ciekawe są opisy, filmy i zdjęcia z BC podczas huraganów. Fruwające namioty, beczki i ludzie! Wiatr potrafi być naprawdę potężny!

Wiadomość o zdybytym szczycie możecie przeczytać tutaj:
http://polskihimalaizmzimowy.pl/pages/posts/wielki-sukces-polskich-himalaistow-ndash-gasherbrum-i-8068-m-n.p.m.-po-raz-pierwszy-zdobyty-zima-458.php

I bezpośredni link do strony głównej:
http://polskihimalaizmzimowy.pl/pages/nowosci.php

Comments

No responses to “Zimowe wejście na K2 zakończone, Polacy zdobywają Gasherbrum I”

Prześlij komentarz