Mleko - inny punkt widzenia

Od dziecka wszyscy powtarzają nam, że mleko jest zdrowe i potrzebne człowiekowi. Codziennie lub nawet kilka razy dziennie spożywamy je w postaci nieprzetworzonej lub jako jogurt, kefir, twaróg czy żółty ser, wlewamy je do kawy, ciast i naleśników. Kiedy jednak przygarnęliśmy z Tomkiem pierwszego kota dowiedziałam się, że dorosłe koty nie trawią mleka i nie powinno im się go podawać bo mogę mieć biegunkę oraz zapadać na takie choroby ludzkie jak: artretyzm, łysienie, wypadanie zębów.

Łatwo przyjęliśmy ten fakt i stosowaliśmy się do niego, dlaczego zatem tak trudno nam uwierzyć, że ten sam mechanizm występuje u ludzi? Według różnych źródeł od 25 do 90%  dorosłych nie trawi laktozy – cukru zawartego w mleku. Po okresie dzieciństwa u ludzi zanika enzym niezbędny do trawienia mleka. Dzisiaj opiszę dlaczego zrezygnowałam z mleka i jakie są alternatywne źródła wapnia.


Głównym powodem dla którego mleko jest tak szeroko polecane jest wysoka zawartość wapnia. Wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości u dzieci a także utrzymania gęstości kości u osób starszych. Szczególnie kobiety są narażone na osteoporozę, która często kończy się złamaniem kości udowej i niejednokrotnie unieruchomieniem do końca życia. Dlatego o mocne kości warto dbać przez całe życie.

Czy mleko dostarcza do organizmu dużo wapnia?

Zawartość wapnia w mleku jest rzeczywiście duża, ale jednocześnie mleko jest kwasotwórcze. W rezultacie organizm pozbywa się wapnia aby zneutralizować wysokie zakwaszenie. Im więcej mleka pijemy tym więcej wapnia jest wydalane z organizmu. Osteoporoza występuje najczęściej w tych rejonach świata, gdzie mleko jest powszechnie stosowane czyli w głównie w Europie, Kanadzie i USA. W wielu artykułach czytałam, że mleko nie dość, że nie jest lekarstwem na osteoporozę to jest jedną z jej przyczyn.

Kazeina zawarta w mleku może być przyczyną chorób serca. Kazeina jest substancją niezbędną cielakowi aby wybudować kopyta i rogi, u ludzi jej nadmiar odkłada się w tętnicach. Wytwarza się z niej także klej.

Mleko jest jednym z najgroźniejszych alergenów pokarmowych. Dlatego mleko krowie nie jest zalecane dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Alergia na mleko objawia się tym, iż organizm niszcząc mleko atakuje także własne komórki. Jeżeli będą to komórki trzustki występuje cukrzyca typu I, dlatego podawanie mleka krowiego małym dzieciom znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na tę chorobę. Alergia na mleko może powodować także schorzenia oczu, tarczycy i astmę.

Jeżeli nie mleko to co?

Skąd dorosła krowa bierze wapń, żeby mieć go tyle w mleku? Oczywiście z trawy... stąd na pierwszym miejscu w liście produktów dostarczających wapnia umieszczam:

- zielone warzywa liściaste (szpinak, kapusta, brukselka, brokuły, nać pietruszki)

Dobrymi źródłami wapnia są także:  
- warzywa strączkowe (fasola, ciecierzyca, zielony groszek, soczewica)
- orzechy i suszone owoce (figi, morele), nasiona sezamu i słonecznika

Dieta bogata w owoce i warzywa jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na wapń, a jednocześnie dostarcza innych cennych witamin, minerałów i błonnika.

Jednakże aby ustrzec się osteoporozy nie wystarczy tylko przyjmowanie odpowiednich ilości wapnia, równie ważny jest regularny wysiłek fizyczny w tym ćwiczenia siłowe, przyjmowanie odpowiednich ilości witaminy D oraz zminimalizowanie ilości kofeiny (kawa, herbata, cola) i alkoholu.

Powoli uczę się gotować bez mleka, i przygotowywać jego roślinne zastępniki. Mleko sojowe można kupić w prawie każdym markecie, a owsiane i ryżowe widziałam w Rossmanie. Sama robię mleko z wiórków kokosowych.

Nie namawiam nikogo do porzucenia mleka, ale myślę, że warto aby każdy zapoznał się z głosami "za" i "przeciw" i wyrobił sobie własne zdanie, a nie opierał się tyko na tym co mówią w telewizji albo od lat powtarzają nam mamy i babcie.

Comments

One response to “Mleko - inny punkt widzenia”

Anonimowy pisze...
11 lut 2013, 10:41:00

To samo tyczy sie mięsa.

Prześlij komentarz