Pierwsze zimowe wejście - Broad Peak


Polacy robią kolejne pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik! Tym razem łupem garstki śmiałków padł Broad Peak. To już dziesiąty ośmiotysięcznik z dwunastu zdobytych do tej pory zimą, który ustępuje właśnie Polakom (mowa o pierwszych wejściach). Ostatnie dwa jakie wciąż pozostają niezdobyte to Nanga Parbat i K2.Wielkie gratulacje dla całej ekipy (polskiej i miejscowej), bo to niewątpliwie jest sukces zespołowy. Obleganie góry trwało wiele tygodni i prawdopodobnie wejście na szczyt odbyło się w ostatnim możliwym oknie pogodowym przed zakończeniem sezonu zimowego.

Teraz pozostaje nam trzymać mocno kciuki za szczęśliwe zejście czwórki himalaistów do Base Camp. Ostatnie info jakie widać na oficjalnej stronie mówi, że jednej dwójce (Artur Małek and Adam Bielecki) udało się zejść do obozu czwartego, ale druga dwójka (Tomasz Kowalski and Maciej Berbeka) biwakowała (znaczy się bez namiotu i dodatkowego sprzętu) na wysokości 7900 metrów. Nie wiem czym są spowodowane trudności z zejściem. Czy jest to załamanie pogody, ciemności czy wyczerpanie, ale pewne jest jedno: przebywanie na takiej wysokości w zimowych warunkach zbyt długo nigdy nie kończy się dobrze.
Mam ogromną nadzieję, że wszyscy szczęśliwie zejdą do BC i będą wspólnie świętować kolejny sukces Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Oficjalna strona wyprawy: Polski Himalaizm Zimowy

Comments

No responses to “Pierwsze zimowe wejście - Broad Peak”

Prześlij komentarz