Zimowa wyprawa na K2 - update 04.01.2012

Tym razem szybszy update, ponieważ wreszcie mamy jakąś konkretną akcję powyżej poziomu Base Camp. Ostatnio pisałem, że na trzy razy udało sie śmigłowcem dostarczyć wszystkich członków wyprawy do BC. Tymi samymi lotami, na raty, dowieziono także wszystkie ładunki.
Rozkładanie BC poszło sprawnie i himalaiści, palący się do akcji, szybko ruszyli w górę zdobywać pierwsze metry w drodze na szczyt. Już 2 stycznia, dzień po Nowym Roku, grupa trzech wspinaczy położyła liny od BC (5000m) do 5600m. Iljas Tukhvatullin, Andrew Mariev i Vadim Popovich mówili, że nie ma dużo śniegu, ale za to jest przeraźliwie zimno.
Mimo tego następnego dnia Alex Bolotov, Vladimir Belous i Eugeny Vinogradsky położyli 6 kolejnych poręczówek do wysokości 5900m. Na jutro planowane są dalsze prace na trasie. Nick Totmjanin, Valery Shamalo i Vitaly Gorelik będą próbowali zdobywać kolejne metry. Jak sądzę w okolicach 6300-6500 będą zakładać pierwszy obóz tymczasowy (C1).

Z krótkich komunikatów przekazywanych przez ekipę widać, że na razie poruszają się trójkami. Temperatura powietrza na obecnie zdobywanych wysokościach wynosi około -29 stopnie C. Na poziomie BC mają -23. Jedynym miejscem, gdzie można odpocząć od dokuczliwego mrozu jest tzw. mesa w BC, gdzie dzięki drewnu zgromadzonemu przez tragarzy na potrzeby ich wyprawy jeszcze w październiku, temperatura wynosi 3-5 stopni. W porównaniu do -23 na zewnątrz namiotu (mesy) są to warunki iście letniskowe.

Aktualne prognozy pogody mówią, że powyżej 8000m temperatury spadają do -51 stopni... życzę powodzenia ;)Evgeny Vinogradskiy:

Nie będę bez sensu kopiował wszystkiego, tylko podam link do strony:
http://persona.rin.ru/eng/view/f/0/21333/vinogradskiy-eugene-m

Historia kończy się na roku 1999, ale kilka faktów można wyciągnąć. Po pierwsze, to już dość stary facet jest. '46 rocznik, po drugie z ogromnym doświadczeniem: Makalu, Elbrus, Tien-Shan, Cho-oyyu, Everest, Annapurna, Lhotse-Shar.
Z pewnością jest wartościowym członkiem wyprawy :)

Comments

No responses to “Zimowa wyprawa na K2 - update 04.01.2012”

Prześlij komentarz