Bez ograniczeń - książka

Chcesz wiedzieć jak zostać mistrzem świata w Ironmenie? Przeczytaj książkę Chrissie Wellington. Bez Ograniczeń to historia życia Chrissie, która w wieku 30 lat porzuciła pracę i przeszła na zawodowy trening. Ciekawa historia o pokonywaniu własnych granic i dążeniu do wyznaczonego celu. Polecam każdemu bez względu na uprawianą dyscyplinę sportu.
Po przeczytaniu książki postanowiłam zapisać sobie podejście Chrissie do treningów. Bardzo fajne całościowe spojrzenie na proces przygotowań. Myślę, że warto zapamiętać jej wskazówki, bo żyjąc z dnia na dzień łatwo może nam umknąć jeden z elementów.

Głowa
Przygotowanie psychiczne jest różnie ważne jak fizyczne, szczególnie na ostatnich kilometrach wyścigu.
Koncentracja
Chrissie zaleca aby na treningach wykonywać wszystko tak ja na zawodach. Jeżeli na treningach nie będziemy odpowiednio skoncentrowani, to koncentracja nie pojawi się również na zawodach. Jest to element, który należy ćwiczyć tak samo jak mięśnie.
Wizualizacja
Należy wyobrażać sobie wszystkie problemy jakie mogą spotkać nas na trasie i sposób w jaki podchodzimy do ich rozwiązania. W ten sposób nic na trasie nas nie zaskoczy a do ewentualnych problemów podejdziemy spokojnie, bo dokładnie będziemy wiedzieć co trzeba zrobić.
Pozytywne wspomnienia
Bardzo pomocna jest kolekcja pozytywnych wspomnień, o których można myśleć w końcówce wyścigu, mogą to być miłe chwile, miejsca, przyjaciele lub ulubiona potrawa, która czeka na mecie.

Trening
Zadaniem treningu jest przekonanie umysłu, że jesteśmy w stanie dokonać więcej niż w tej chwili nam się wydaje.

Przygotowania fizyczne Chrissie dzieli na 4 główne elementy:
- długie sesje aerobowe
- trening siłowy (podbiegi ale także sesje na siłowni)
- interwały w tempie startowym
- interwały o maksymalnej prędkości (na granicy możliwości organizmu)

Każdy z elementów jest ważny, w tygodniu treningowym powinniśmy zrobić każdy z nich aby nasz trening był kompletny i miał najwyższą skuteczność.

Dieta
Dużo świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz wartościowych tłuszczy.
Śniadania to głównie owsianka z suszonymi owocami i orzechami/bakaliami lub mrożone banany. Obiady to sałatki + mięso lub ryba i dużo porcja węglowodanów (ziemniaki, brązowy ryż).

W dniach bezpośrednio poprzedzających start należy zmniejszyć ilość błonnika w diecie, czyli biały ryż, makaron, pieczywo zamiast produktów pełnoziarnistych.

Odpoczynek
Według Chrissie to czwarta dyscyplina triatlonisty. W każdym miesiącu Chrissie ma dwa wolne dni. Ale co ważne, dni przeznaczone na odpoczynek to ma rzeczywiście być odpoczynek, nie należy wykorzystywać tego czasu na np. pracę w ogrodzie lub wielkie porządki.

Po zakończonym sezonie 6 tygodni odpoczynku. Dwa pierwsze to totalna przerwa od jakiejkolwiek aktywności, kolejne dwa to lekki trening ale innych dyscyplin, dopiero dwa ostatnie tygodnie to powrót do biegania, roweru i pływania ale o bardzo niskiej intensywności.

Start
Przed startem należy dowiedzieć się możliwie dużo o trasie wyścigu a potem w głowie ułożyć strategię na cały wyścig. Cały sprzęt powinien być gotowy wieczorem poprzedniego dnia. Jednym z sekretów sukcesu jest wiara we wcześniejsze przygotowania. Przed startem nie ma już czasu na wątpliwości, trzeba uwierzyć, że jest się w stanie odnieść sukces.

I najważniejsze, słowa "Nigdy się nie poddawaj, zawsze się uśmiechaj" towarzyszą jej w każdej chwili życia. Takie motywujące hasło umieszcza nawet na butelkach na punktach wodopojowych czy opasce na ręku w trakcie biegu.

Książkę można kupić w TaniaKsiążka.pl

Comments

No responses to “Bez ograniczeń - książka”

Prześlij komentarz